728 x 90

Στις 7/7 το 4ο Grand Prix «Δαβιτζόγλεια» στην Καβάλα

Στις 7/7 το 4ο Grand Prix «Δαβιτζόγλεια» στην Καβάλα

ΔΗΜΟΣΙΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΕΓΑΣ ΤΟ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΤΙΒΟΥ ΤΟΥ 2021

Το αγωνιστικό πρόγραμμα στίβου του 2021 δημοσιοποιήθηκε από τον ΣΕΓΑΣ και σε αυτό
περιλαμβάνονται αγώνες όλων των αγωνιστικών επιπέδων.
Η αγωνιστική δράση της επόμενης χρονιάς είναι πλούσια με διοργανώσεις εντός και εκτός
συνόρων, αλλά και μεγάλη αβεβαιότητα αφού η πορεία της θα καθοριστεί από την εξέλιξη
της πανδημίας του ιού covid-19.
Στην Καβάλα θα διεξαχθούν, όπως κάθε χρόνο, αγώνες του διασυλλογικού πρωταθλήματος
διαφόρων ηλικιακών κατηγοριών και παράλληλα προγραμματίστηκε το 4ο Grand Prix
«Δαβιτζόγλεια» στις 7/7. Πολλές αναμένονται οι συμμετοχές των ομίλων της Καβάλας σε
όλες τις διοργανώσεις του 2021.
Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κλειστού έχει τοποθετηθεί στις 13-14 Φεβρουαρίου, ενώ
εκείνο του ανοιχτού στις 5-6 Ιουνίου. Επίσης, μην ξεχνάμε ότι, καλώς εχόντων των
πραγμάτων, το αγωνιστικό πρόγραμμα του 2021 περιλαμβάνει τους Ολυμπιακούς Αγώνες
του Τόκιο, Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομάδων, αλλά και κορυφαίες διοργανώσεις των
μικρότερων κατηγοριών.

Το αγωνιστικό πρόγραμμα του 2021

Ιανουάριος
24 Κυριακή Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 35χλμ. βάδην Α/Γ
31 Κυριακή Πανελλήνιο Πρωτάθλημα σε ανώμαλο έδαφος

Φεβρουάριος
13 Σάββατο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Κ20, Σόφια (Βουλγαρία)
13-14 Σαββατοκύριακο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κλειστού, ΣΕΦ
20 Σάββατο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Α/Γ κλειστού, Κωνσταντινούπολη
27 Σάββατο Χειμερινό Κύπελλο ρίψεων
28 Κυριακή Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 20χλμ. βάδην Α/Γ, ΑΓ Κ23

Μάρτιος
4-7 Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού, Τορούν (Πολωνία)
13-14 Ευρωπαϊκό Κύπελλο Χειμερινών Ρίψεων Α/Γ, Κ23 Λεϊρία (Πορτογαλία)
19 -21 18ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού Ναντζίνγκ (Κίνα)
20 Σάββατο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ανωμάλου Δρόμου Α/Γ, Κ20 Μπάθερστ (Αυστραλία)
21 Κυριακή Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ημιμαραθωνίου, Αθήνα
21 Κυριακή 9ος Ημιμαραθώνιος Αθήνας, Αθήνα
27 Σάββατο Βαλκανικό Πρωτάθλημα βάδην Α/Γ, Κ23, Κ20, Κ18, Αττάλεια (Τουρκία)

Απρίλιος
10 Σάββατο Διασυλλογικοί Αγώνες Κ14, Α΄αγώνας
11 Κυριακή Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Βουνού
11 Κυριακή “Patras Race Walking Festival”, Πάτρα
17 Σάββατο Διασυλλογικοί Αγώνες Κ18
24 Σάββατο Διασυλλογικοί Αγώνες Κ16
25 Κυριακή Βαλκανικό Πρωτάθλημα Μαραθωνίου, Κίεβο (Ουκρανία)
27- 28 Μ. Τρίτη – Μ. Τετάρτη Διασυλλογικοί Αγώνες Συνθέτων Α/Γ, Κ18

Μάιος
1-2 Σαββατοκύριακο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Σκυταλοδρομιών, Χορζόβ ή Σιλέσια(Πολωνία)
8-9 Σαββατοκύριακο Διασυλλογικοί Αγώνες Α-Γ και Σύνθετα Κ16
15 Σάββατο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ορεινού Δρόμου & Βουνού (S,U20) Κάμπουλουνγκ
(Ρουμανία)
15 Σάββατο Διασυλλογικοί Αγώνες Κ14 / Β΄Αγώνας
15 Σάββατο “Βεργώτεια 2021”, Κεφαλονιά
16 Κυριακή Ευρωπαϊκό Κύπελλο Βάδην Ομάδων (S,U20), Podebrady/Τσεχία
16 Κυριακή Πανελλήνιο Πρωτ. 10.000μ. Α-Γ (S) / U23 & 5.000μ. U20 / Πρόταση

16 Κυριακή “Φεστιβάλ ρίψεων”, Τρίπολη
19 Τετάρτη “Athens Street Pole Vault, Αθήνα
19 Τετάρτη 1ο Grand Prix: “Τοφάλεια”, Πάτρα
22 Σάββατο “Παπαφλέσσεια 2021”, Καλαμάτα
22- 23 Σαββατοκύριακο Πανελλήνιο Πρωτ. Συνθέτων Α-Γ
22-23 “Πορτάραθλον”, Νάξος”
26 Τετάρτη Διεθνές μίτινγκ αλμάτων, Καλλιθέα
26 Τετάρτη 2o Grand Prix “Αλεξάνδρεια”, Έδεσσα
29 Σάββατο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Σκυταλοδρομιών, Κραϊόβα (Ρουμανία)
29 Σάββατο Αγώνες ρίψεων “Κώστας Σπανίδης”, Θεσ/νίκη
30 Κυριακή “Βενιζέλεια- Χανιά 2021”, Χανιά

Ιούνιος
2 Τετάρτη “Filothei Women Gala”, Φιλόθεη
5 Σάββατο “Ευρωπαϊκό Kύππελο 10.000μ. Α/Γ, Λονδίνο (Μ. Βρετανία)
5-6 Σαββατοκύριακο Μεσογειακοί Αγώνες Κ23, La Nucia (Ισπανία)
5-6 Σαββατοκύριακο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Α/Γ και Α/Γ Κ23
9 Τετάρτη “Σιθώνεια 2021”, Χαλκιδική
12 Σάββατο 3ο Grand Prix: “Άργος Ορεστικό”
12-13 Σαββατοκύριακο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Συνθέτων Κ23, Κ18
12-13 Σαββατοκύριακο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Σκυταλοδρομιών, Ερζουρούμ (Τουρκία)
12-13 Σαββατοκύριακο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Κ20, Κωνσταντινπούπολη (Τουρκία)
13 Κυριακή “Αλεξάνδριοι Δρόμοι”, Θεσσαλονίκη
19-20 Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εθνικών Ομάδων – Α΄ Κατηγορία
26-27 Βαλκανικό Πρωτάθλημα Α/Γ, Νόβι Παζάρ (Σερβία)
26 Βαλκανικό Πρωτάθλημα 10χλμ. σε Δημόσια Οδό, Μπρκο (Βοζνία και Ερζεγοβίνη)

Ιούλιος
3 Σάββατο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Βουνού Α/Γ, Κ20 Sinfaes (Πορτογαλία)
3-4 Σαββατοκύριακο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ20 και Σύνθετα Κ20
7 Τετάρτη 4ο Grand Prix: “Δαβιτζόγλεια”, Καβάλα
8-11 Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23, Μπέργκεν (Νορβηγία)
10-11 Σαββατοκύριακο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ16
15-18 Πέμπτη έως Κυριακή Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20, Ταλίν (Εσθονία)
24-25 Σαββατοκύριακο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ18
30/7-8/8/ Παρ.- Κυρ. 32οι Ολυμπιακοί Αγώνες, Τόκιο (Ιαπωνία)

Αύγουστος
30/7-8/8/ 32οι Ολυμπιακοί Αγώνες, Τόκιο (Ιαπωνία)
14 Σάββατο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Κ18, Κράγιεβο (Σερβία)
17-22 Τρίτη έως Κυριακή Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20, Ναϊρόμπι (Κένυα)
18- 22 Τετάρτη έως Κυριακή Καλοκαιρινοί Παγκόσμιοι Πανεπιστημιακοί Αγώνες Κ23, Κ20,
Chengdu (Κίνα)
26-29 Πέμπτη έως Κυριακή Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18, Ριέτι (Ιταλία)

Σεπτέμβριος
12 Κυριακή Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ημιμαραθωνίου, Μπίτολα/Βόρεια Μακεδονία / 1η
επιλογή
19 Βαλκανικό Πρωτ. Ημιμαραθωνίου, Μπίτολα/Βόρεια Μακεδονία / 2η επιλογή

Οκτώβριος
9 Σάββατο Διασυλλογικοί Αγώνες Κ14 Γ΄ Αγώνας

Νοέμβριος
6 Σάββατο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ανωμάλου Δρόμου, Πλοέστι (Ρουμανία)

13 Σάββατο ΑΜΑ, Αγώνας Δρόμου 10χλμ.
14 Κυριακή Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μαραθωνίου
14 Κυριακή Μαραθώνιος Αθήνας, ο Αυθεντικός

Δεκέμβριος
12 Σάββατο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Δρόμου σε Ανώμαλο Έδαφος

Νέα σε εικόνες


Ελλάδα

Αγροτικά