728 x 90

Στην τελικό του 1ου ομίλου ο Νέστος

Στην τελικό του 1ου ομίλου ο Νέστος

Πήρε την πρόκριση στην παράταση

Κύπελλο Ερασιτεχνών

1

Ο
Νέστος Χρυσούπολης λύγισε την αντίσταση της Αναγέννησης Θαλασσιάς στην παράταση, με 1-4 (1-1κ.α.), για την 1η αγωνιστική της β’ φάσης του 43ου Κυπέλλου Ερασιτεχνών Ελλάδας και πήρε την πρόκριση στον τελικό του 1ου ομίλου.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 1-0 στο μέτριο α’ ημίχρονο, η εικόνα στην επανάληψη ήταν καλύτερη και το 90λεπτο έληξε ισόπαλο με 1-1 αλλά και αρκετές χαμένες ευκαιρίες. Στο ξεκίνημα της παράτασης έγινε το 1-2, στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου της παράτασης το 1-3 και στο τελευταίο λεπτό του αγώνα διαμορφώθηκε το τελικό 1-4. Οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο από το 57ο λεπτό καθώς αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Μπαϊρακταρίδης και δεν άντεξαν στην πίεση των Κυπελλούχων της ΕΠΣ Καβάλας στην παράταση.

Τα τέρματα σημείωσαν, στο 19ο μπαλιά του Σαρηγιαννίδη για τον Πεντεζίδη που πλάσαρε τον Αϊβαζίδη και 1-0 για την Αναγέννηση. Στο 58ο μετά από φάουλ του Δεσύλλα στο 2ο δοκάρι, ο Φραγκούλης με πλασέ ισοφαρίζει σε 1-1 που ήταν και το αποτέλεσμα της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

Με την έναρξη της παράτασης και μόλις στο 1ο λεπτό (91ο), μετά από μπαλιά του Κούτεφ και γυριστό σουτ του Μελισσόπουλου γίνεται το 1-2. Στο 107’ σουτ του Μελισσόπουλου, απέκρουσε ο τερματοφύλακας και στην επαναφορά με κεφαλιά ο Δεσύλλας έκανε το 1-3. Το τελικό 1-4 διαμορφώθηκε στο 120’ όταν ο Μελισσόπουλος πέρασε και τον τερματοφύλακα για να στείλει την μπάλα στην κενή εστία.

Αναγέννηση Θαλασσιάς: Ηλιάσκος, Μπαϊρακταρίδης, Κοτζάκελης, Σαρηγιαννίδης Αλ., Ματζαρίδης, Τουργαϊδης Κ., Χατζηπαρασκευάς (69 Κελίδης), Πεντεζίδης Παν. (106 Παπαδημητρίου), Σαρηγιαννίδης Π., Κιαχίδης (55 Χριστοφορίδης).

Νέστος Χρυσούπολης: Αϊβαζίδης, Κούτρας, Μαρκάκης, Φραγκούλης, Γαμβρελής, Παπαδάτος, Λάσπατζης, Γκατζολάρι (46 Δεσύλλας), Λαζαρίδης Γ. (46 Μπουλγκούρας), Κούτεφ, Τζοσκούν Κιοσέ (66 Μελισσόπουλος).

 

Τα αποτελέσματα

1ος όμιλος (1η αγωνιστική)
1.Αναγέννηση Θαλασσιάς- Νέστος 1-1κ.α., 1-4παρ.
2.Δόξα Δράμας- Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου 4-1
3.Οδυσσέας Αναγέννηση –Έβρος Σουφλίου   0-1

2η αγωνιστική (16/3, 15.30)
4.Δόξα Δράμας-Έβρος Σουφλίου
Ρεπό: Νέστος Χρυσούπολης

3η αγωνιστική (30/3, 15.30)
Νικητής αγώνα 4 – Νικητής αγώνα 1

Νέα σε εικόνες


Ελλάδα

Αγροτικά